pátek 15. května 2015

Kocábka nenáramná

Určitě jste byli netrpělivý ohledně toho, kdy se dostaneme na loď. My byli netrpěliví též. Proto jsme se rozhodli vydat do Kudatu si prohlédnout loď a kapitána. Z ortopedické stanice nás Henan místo v 8 ráno vyzvedl v 1 odpoledne, naštěstí jsme měli snídani a kusy papíru, abychom se zabavili hrou Město, jméno. Henan a jeho žena nás vyhodili na výpadovce směr Kudat, rozloučili jsme se a čekali, že odjedou. Nestalo se tak, Henan nám naopak chtěl pomoci stopovat! Udělal více škody než užitku. Samozřejmě nám auta nezastovala, když viděli, že stojíme u auta s křenícím se Henanem. Zebra chytala rapla a bohužel mu nebyla schopna vysvětlit, že takhle nikdo nezastaví. Naštěstí nás zachránil jeden taxík, do kterého jsme nesedli, ale podařilo se nám ukořistit papír a když Henan poodešel, jít stopovat kousek dál od auta. A hle...zastavil nám Číňan, nasedli jsme do auta a rychle od už otravně pomáhajícího Henana pryč. Číňan nemluvil anglicky, takže jsme se oba mohli v autě vyspat. Vyhodil nás v Kudatu, tam jsme dali jídlo a domluvili sraz s Tedem v Marina golf resort na recepci v čase 18:15.Byli jsme zvědaví, Zebra si s ním psala s přestávkami deset let, ale nikdy jej neviděla. Pak přišlo setkání...

Ted se zjevil. Má 62 let, vypadá pohuble, opáleně a ošlehán větrem. Hned nám začal vyprávět o svém životě a...bohužel už nepřestal. Vzal nás na svou loď (popis níže) a neustále mlel. Na lodi pokračoval, dověděli jsme se (ve zkratce),že plachtil po státech už jako mladý a za komunismu se mu podařilo utéci do Anglie, odtamtud pak do Austrálie, kde dlouho žil a zde si koupil a zařídil svou loď se svou tehdejší přítelkyní. Loď  zařizovali 2,5 roku. Během pobytu získal australské občanství. Je z Těšínska,vystudoval ČVUT a občas dělá IT podporu lidem z resortu, kde kotví. Má manželku na Filipínách, která je o 30 let mladší. Teď je těhotná v 6 měsíci a Ted proto pluje za ní. Plachtí už téměř 20 let a vždycky si najde nějakou posádku na inzerát  (zejména aby mu "pomohla" s chodem lodi).  A co jsme vypozorovali - Ted se rád poslouchá, neustále mele a hubu nezavře, je vášnivým kuřákem a hlavně je liný jak veš. Vyprávěl nám o posádkách, které měl a dle nás posádku potřebuje jen proto, aby mu makala na lodi. Pořád mele o tom, jak je důležité spravit výfuk, za 3 týdny, co tam kotví, to ještě neudělal. Abych jej jen nehanil. Ted je jinak milý, ochotný, má zkušenosti s plachtěním a životem na lodi, takže jsme v dobrých rukách. Snaží se nám ve všem vyhovět a vše vysvětlí. Hodlá nás naučit plachtit, takže se na to těšíme. Sám říká, že je vodní typ a pevnina pro něj není. To já jsem typ pevninský, to mi stačilo poznat během jednoho večera.

Podezříváme jej také z toho, že nás využívá na dokoupení zásob. Samozřejmě, že jsme čekali, že na zásoby přispějeme,ale že je budem kupovat celé a ještě pro ně chodit, to jsme nečekali. Máme za úkol koupit 80 litrů dieselu a 80 litrů vody (protože neprší, musíme vodu pořídit). Do toho už nám přidává věci jako plyn do vařiče, 24 rolí toaletního papíru a následně jídlo (prý jen pro nás, on prý jí jen 2krát denně rýži a nudle, které na lodi jsou). Očekáváme, že nám na seznamu brzy přistanou kartony cigaret. Na nákup zásob máme 4 dny, takže to se budem tahat se 40 kg 2 km na loď a on bude vykuřovat. Uvádí, že má kolem spoustu známých, tak nechápeme, že s někým nedomluví auto a vše se veme najednou. Musíme zjistit,kolik jeho kocábka žere, jelikož se Zebrou nehodláme akceptovat, abychom mu kupovali zásoby benzinu, jestli se otočí vítr a budeme plachtit, takže se diesel vůbec nevyužije a on bude mít zdarma palivo na dlouhou dobu.

Pokud jde o loď, pak jde o malou kocábku, což by ani tak nevadilo, jen kdyby nebyla plná zbytečných krámů, kam se podíváš. Ted sice říkal, že je to jeho dům,kde má vše, ale s takovou bychom ho mohli přihlásit do té americké reality show Máte doma uklizeno?, kde se lidi nejsou schopni zbavit svých věcí. Říkal, že loď váží 12,5 tun,z čehož 4 tuny představují tyhle krámy. Ještě si z toho dělal prdel. Divíme se, že jeho žena s tím haraburdím neudělala krátký proces, ovšem ona se narodila jako křovák a zřejmě nemá takovou vyřídilku. Škoda, že tu není Dita, to bychom po 4 dnech odplouvali o 2 tuny lehčí. Ukázal nám naši kajutu na spaní,což je kumbálek, do něhož se ani nevlezu a molitany na spaní nevětral snad 20 let, co je na lodi. Vše je zatuchlé, smrdí a hnusné. Noc jsme nakonec strávili na palubě, neb dole se nedá spát. Přemýšlím o tom, že spát budu buď na palubě nebo na divoko na ostrovech, až budem plachtit.

Plánuji, že na ostrovech budu, po ranní kávě a jeho 5 cigaretách a jedné historce, kterou nám řekne už po několikáté, trávit celý den a v případě dobrého počasí i celou noc. Doufám, že on si bude dělat své věci na lodi, jak říká, a nechá nás samotné. Hrozí totiž, že jej vezmu s takovou jeho mačetou, pokud nebude chvíli ticho.

Tři týdny bychom s ním měli být. Loď je fajn, plán plavby taky, akorát osobnost kapitána poněkud pokulhává.

Photo by Zebra (naše loď je ta prostřední).

1 komentář:

  1. s Ditou byste byli za 4 dny o 2 tuny těžší :-)

    OdpovědětVymazat